FUSTA Top Menu

Regional Finalists

Finalists will be announced in the months of May and June each year.


2007 USIR REGIONAL FINALISTS
 
EAST REGION FINALISTS 2007 
7 Years & Under 12
Champion Orlagh McKenzie Baltimore MD
1st Runner up Maty Ennis Glenside PA
2nd Runner Up Caroline Drummond Maple Glen PA
Alternate Brigid Peyton Maple Glen PA
12 years & Under 14
Champion Caitlin McLean Wilminton DE
1st Runner Up Morgan Pell E. Sendwich MA
2nd Runner Up Madeleine Brownsey Glenside PA
Alternate Colleen Kelly Gt. Barnington MA
14 years & under 16
Champion Hillary Lewis Wilminton DE
1st Runner Up Megan Shipley E. Sendwich MA
2nd Runner Up Lindsey Craig Glenside PA
Alternate Rachel Matheson Gt. Barnington MA
16 years & under 18
Champion Shona Craig Somers NY
1st Runner Up Marciane Foote Fallsington PA
2nd Runner up Alison Chase Montpelier VT
Alternate Katherine Bull Waterford VT
18 years and over
Champion Laura Donlan Saratoga Springs NY
1st Runner Up Leah Ruppe Stinson Beach CA
2nd Runner Up Emily Thomson Schnecksville PA
Alternate Christina Hanks Huntingdon Valley PA
MIDWEST REGION FINALISTS 2007 
7 Years & Under 12
Champion Jean Stein S. Elgin IL
1st Runner up Kristen Falkowski Livonia MI
2nd Runner Up Kristen Williams Chicago IL
Alternate Laura Lowe Alma MI
12 years & Under 14
Champion Kelly Brush St. Paul MN
1st Runner Up Penelope Weiler Wadsworth IL
2nd Runner Up Sarah Ketron South Lyon MI
Alternate Hunter Gibbs Alma MI
14 years & under 16
Champion Leda Starkweather St. Louis MI
1st Runner Up Erin Brush St. Paul MN
2nd Runner Up Anna Falkowski Livonia MI
Alternate Emily Martin Midland MI
16 years & under 18
Champion Katie Crombie Winthrop Harbor IL
1st Runner Up Alexa Gilbert Alma  MI
2nd Runner up Megan Poe New Boston MI
Alternate Christine McQuade Chagrin Falls OH
18 years and over
Champion DeGood (BYE) Alma MI
1st Runner Up Katie Goodell St. Louis MI
2nd Runner Up Trisha MacConnell San Jose CA
3rd Runner Up Ashley Gentry Independence KY
NORTHWEST REGION FINALISTS 2007 
7 Years & Under 12
Champion Meghan Palmer Spokane WA
1st Runner up Ellen Patterson Portland OR
2nd Runner Up Claire Brasseur Everett WA
Alternate Rebecca Hardenbrook Stanwood WA
12 years & Under 14
Champion MacKenzie Ferron Blaine WA
1st Runner Up Sarah Sohlberg Lake Oswego OR
2nd Runner Up Claire Provinsal Portland OR
Alternate Elizabeth Ochs Issaquah WA
14 years & under 16
Champion Katie McLeod Spokane WA
1st Runner Up Emily Dietrich Woodinville WA
2nd Runner Up Becca Baldwin Portland OR
Alternate Megan Abrahamson Sandy UT
16 years & under 18
Champion Kelsey Crane (BYE) West Jordan UT
1st Runner Up Phoebe Scollard Beaverton OR
2nd Runner up Kelsey Morrill Boutiful  UT
3rd Runner Up Kinley Lally Sherwood OR
18 years and over
Champion Jocelyn Case Portland OR
1st Runner Up Elizabeth Fishback Banks OR
2nd Runner Up Steven MacRae Seattle WA
Alternate Kathryn McLean Mercer Island WA
SOUTHEAST REGION FINALISTS 2007 
7 Years & Under 12
Champion Gabrielle Rosenthal Atlanta GA
1st Runner up Martha Clendenin Apex NC
2nd Runner Up Shona Whitfield Ormond Beach FL
Alternate Bridgette  MacDonald Spring Hill Fl
12 years & Under 14
Champion Kathleen Black (BYE) Fuquay-Varina NC
1st Runner Up Claire MacMillan Knoxville TN
2nd Runner Up Erin Wilshire Ft. Thomas KY
3rd Runner Up Kelly Glendenning Raleigh NC
14 years & under 16
Champion Tara Mueller Stafford VA
1st Runner Up Shannon Anfindsen Apex NC
2nd Runner Up Rachel Whitley Charlotte NC
Alternate Helen Oddone Durham NC
16 years & under 18
Champion Amanda Gentry Independence KY
1st Runner Up Ania Oddone Durham NC
2nd Runner up Lindsay Recknagel Tucker GA
Alternate Carolynne MacDonald Spring Hill FL
18 years and over
Champion Megan Kimsey Cary NC
1st Runner Up Susan Tapp Cary NC
2nd Runner Up Erin Higginbotham Huntsville AL
Alternate Kathleen Hall Columbus OH
SOUTHWEST REGION FINALISTS 2007 
7 Years & Under 12
Champion Rebekah Hawk Bellaire TX
1st Runner up Hannah Gillette Denver CO 
2nd Runner Up Julia Poe Prairie Village KS
Alternate Kathryn Schlaufraff Columbus TX
12 years & Under 14
Champion Sarah Neff Golden CO
1st Runner Up Haley Brogan Golden CO
2nd Runner Up Mckenzie Brogan Golden CO
Alternate Margaret McKintire Spring TX
14 years & under 16
Champion Emily Ramsey Pearland TX
1st Runner Up Rebecca Vaselinovich Pearland TX
2nd Runner Up Madeline Docherty St. Louis MO 
Alternate Kaitlyn Neptune-Benton Monument CO 
16 years & under 18
Champion Carla Gardner (BYE) Bellaire TX
1st Runner Up Pilar McKay Pearland TX
2nd Runner up Lindsey Lubrano Pearland TX
3rd Runner Up Emily Aven Houston TX
18 years and over
Champion Sarah McKee Overland Park KS
1st Runner Up Hannah Burchett Mayview MO
2nd Runner Up Fiona Sampson Mission  KS
Alternate Emily Ritter Fairway KS
WEST REGION FINALISTS 2007 
7 Years & Under 12
Champion Georgiana Schwartz Carlsbad CA
1st Runner up Kaylee Finnegan Laguna Niguel CA
2nd Runner Up Megan Watson Thousand Oaks CA
Alternate Kiana Campbell Maricopa AZ
12 years & Under 14
Champion Alison Ashworth San Diego CA
1st Runner Up Madeline Cooper San Jose CA
2nd Runner Up Heather Randell Irvine CA
Alternate Bridgette Shimojima Granada Hills CA
14 years & under 16
Champion Lauren Cooper (BYE) San Diego CA
1st Runner Up Devon Yip San Jose CA
2nd Runner Up Simone Gingras Irvine CA
3rd Runner Up Haley Kitchens Granada Hills CA
16 years & under 18
Champion Cosette Aguirre Oceanside  CA
1st Runner Up Kara Yamashita Oxnard CA
2nd Runner up Lawren Wylie Laguna Niguel CA
Alternate Melanie Roof Carmichael CA
18 years and over
Champion Kari MacNaughton Carlsbad CA
1st Runner Up Amy Hurwitz Manhattan Bch. CA
2nd Runner Up Erin Harris La Mesa CA
Alternate Caitlin White Los Angeles CA

Past Regional Finalists:

Back to top

 
 

© 2015 FUSTA - webmasters: Bruce Farrar & Bill Weaver - updated 10/21/2015